Jak ubrać się na rozmowę o pracę, czyli strój naszą pierwszą wizytówką
Złożyłeś CV do wymarzonego miejsca pracy, dostałeś telefon od rekrutera z zaproszeniem na rozmowę i zachodzisz w głowę co będzie Cię tam czekać. Oprócz przygotowania merytorycznego musisz wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy swoim profesjonalizmem, a dokładniej profesjonalnym ubiorem. Chcąc nie chcąc strój jest pierwszym co zauważy osoba po drugiej stronie biurka więc w dużej części stanowi o pomyślnym przebiegu naszej rozmowy.
Jak ubrać się na rozmowę o pracę do pracy fizycznej?
Często pojawiają się pytania dotyczące rozmów o pracę jako niebieski kołnierzyk, czyli pracownik fizyczny. Jeśli aplikuję na stanowisko murarza to chyba nie muszę wyglądać elegancko na rozmowie kwalifikacyjnej? Standardowy, codzienny strój wystarczy? Błąd! Pamiętajmy, że w pracy oprócz obowiązków zastaną nas także relacje z przełożonymi oraz współpracownikami, a ci przede wszystkim chcą mieć pewność, że jesteśmy godną zaufania i kontaktową osobą. Nie należy oczywiście przesadzać i zakładać smokingu lub sukni wieczorowej, lecz schludnie wyprasowana koszula, spodnie i wypastowane buty wskażą na nasze zaangażowanie oraz poważne podejście do rozmowy.
Jak ubrać się na rozmowę o pracę w restauracji?
W szerokim ujęciu lokali usługowo – gastronomicznych ich funkcjonowanie opiera się na kontakcie z klientami. Jeśli aplikujemy o pracę w tej branży to musimy pamiętać, że stajemy się twarzą lokalu i między innymi przez nasz pryzmat goście będą wydawać swoje opinie na temat zakupów.
Jak zatem ubrać się na rozmowę o pracę jako kelner/kelnerka?
Powinniśmy dobrać stonowane kolory stosunkowo eleganckich ubrań – koszula, spodnie lub spódniczka oraz czyste obuwie nie przytłoczą drugiej strony a będą stanowić o naszym profesjonalizmie. Ważnym elementem „ubioru” branży usługowej jesteśmy także my sami więc pamiętajmy o swoim zachowaniu, uśmiechu oraz podtrzymywaniu konwersacji.
Jak ubrać się na rozmowę o pracę w biurze jako mężczyzna lub kobieta?
Jeśli złożyliśmy CV do pracy biurowej to najlepszym wyjściem przed rozmową o pracę będzie zapoznanie się z przedsiębiorstwem oraz panującą w nim kulturą organizacyjną. Obecnie jest to znacznie uproszczone gdyż za pomocą Internetu możemy znaleźć opis firmy oraz opinie jej pracowników. Wiele wniosków można także wysnuć z samego ogłoszenia o pracę. W dzisiejszym świecie wiele nowych działalności stawia na swobodę swoich pracowników i przyjście na rozmowę o pracę w eleganckim garniturze może świadczyć o naszym niedopasowaniu.
Czy istnieje zatem uniwersalny model ubioru na rozmowę o pracę?
W większości przypadków standardowo wymaganym ubiorem dla mężczyzny będzie garnitur z uprasowaną białą koszulą oraz jednobarwnym krawatem, dla kobiety zaś elegancki komplet z marynarką. Taki styl będzie świadczył o naszym zaangażowaniu w rozmowę, chęci podjęcia pracy w konkretnym przedsiębiorstwie oraz powadze naszych intencji.
Jak ubrać się na rozmowę o pracę latem?
Co w wypadku gdy nasza rozmowa wypadnie w wyjątkowo upalny dzień i założenie pełnego kompletu stroju może wyglądać dziwacznie? Rekruter na pewno będzie skłonny przymknąć oko na brak krawata czy przewiewniejszą koszulę, bycie zgrzanym i spoconym może bardziej zaszkodzić naszej pozycji niż wytworny wygląd. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę i ubierać zbyt skąpych części garderoby ponieważ może to być odebrane jako brak poczucia profesjonalizmu z naszej strony. Rozmowy kwalifikacyjne z natury nie trwają godzinami więc spędzenie tej chwili czasu w koszuli z długim rękawem czy w dłuższej sukience nie powinno stanowić wielkiego wyzwania.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną online?
Zły strój na rozmowie kwalifikacyjnej odbywającej się online to częsty problem obecnych rekrutacji. Pamiętajmy że po drugiej stronie monitora nadal siedzi osoba, która bacznie obserwuje nasze zachowanie i słucha naszych odpowiedzi. Na wszelki wypadek dobierzmy ubiór w taki sposób jakbyśmy osobiście mieli stawić się na przeprowadzanej rozmowie, dzięki temu unikniemy niepotrzebnej wpadki.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – podsumowanie
Skoro znamy już zasady poprawnego ubioru na rozmowę kwalifikacyjną to podsumujmy jego elementy:
- Schludny, dopasowany garnitur lub komplet na pewno dodadzą profesjonalnego i poważnego wyglądu.
- Koszula powinna być dopasowana do aktualnie panujących warunków pogodowych.
- Należy unikać jaskrawych kolorów i postawić na stonowane odcienie.
- Nie należy przesadzać w żadną ze stron jeśli chodzi o styl ubioru, zbyt elegancki lub zbyt skąpy strój może świadczyć o naszym niedopasowaniu.
- Buty powinny być zawsze czyste i wypastowane.
- Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną warto rozeznać się w kulturze organizacyjnej . za pomocą Internetu firmy tak byśmy mogli sprawdzić czy nasz wybór będzie adekwatny do jej wymogów.
- Niezależnie od stanowiska na które aplikujemy powinniśmy sprawiać dobre wrażenie i pamiętać, że ubiór jest pierwszym czynnikiem do oceny przez rekrutera.
Zły strój na rozmowie kwalifikacyjnej może z góry przekreślić nasze szanse na wymarzoną pracę więc poświęcenie kilku godzin na poprawne przygotowanie w długofalowej perspektywie jest jednym z podstawowych wymogów przy starcie naszej nowej kariery.
Życzymy powodzenia!