Niezależność finansowa – czym jest i jak ją osiągnąć?

Niezależność finansowa jest pojęciem, które trudno jednoznacznie zdefiniować. Jeszcze kilkanaście lat temu zapytane o nią osoby odpowiadały, że być finansowo niezależnym to żyć samodzielnie poza swoim rodzinnym domem. Dziś nie jest to jednak wystarczający warunek osiągnięcia niezależności, zwłaszcza w pojmowaniu świata przez nowe pokolenia.

Niezależność finansowa – od kogo lub od czego?

Studenci, licealiści, młodzi pracownicy czy osoby wchodzące na rynek pracy zazwyczaj kierują się tym samym celem – usamodzielnieniem i zdobyciem niezależności. O ile kiedyś wystarczało podjąć pracę i wynająć mieszkanie z dala od rodziców lub opiekunów to można zaobserwować, że trend ten uległ znacznemu przekształceniu. Osoby mówiące o niezależności finansowej coraz częściej wskazują na zerwanie więzi także z tradycyjną pracą na etacie, kupnem mieszkania na kredyt czy nawet zdobywaniu wykształcenia na ogólnie przyjętych zasadach. Czym zatem w dzisiejszym społeczeństwie jest bycie niezależnym finansowo? Wydaje się, że to pojęcie nierozerwalnie scaliło się z głęboką chęcią posiadania jak największego zakresu wolności, życia na własnych zasadach i zarabianiu na własny rachunek.

Jak osiągnąć nowoczesną niezależność finansową?

Ilu osobom nie zadamy tego pytania tyle prawidłowych odpowiedzi otrzymamy. Niezależność finansowa jest pojęciem subiektywnym i zależy jedynie od wewnętrznej oceny każdego człowieka. Chcąc osiągnąć jednak pewien podstawowy poziom w tym zadaniu musimy zacząć od bycia niezależnym od rodziców lub osób trzecich, a pomoże nam w tym oczywiście dobrze płatna praca.

Co pomoże w osiągnięciu niezależności?

Warto już od najmłodszych lat obserwować trendy rynkowe, branże, przejrzeć oferty lub wysłuchać historii osób którym się to udało. W obecnych czasach praca zdalna i na własnych warunkach nie jest niczym niezwykłym więc warto się do niej dobrze przygotować. Istnieje niezliczona ilość kursów oraz zajęć przygotowawczych po których ukończeniu możemy liczyć na znalezienie źródła zarobku bez studiowania czy klasycznego siedzenia w „korpo” bądź „gastro”. Takie podejście zawiera także jeden zasadniczy plus – brak konieczności przywiązywania się do miejsca. Dawne procesy migracyjne odchodzą już w zapomnienie, jeśli ktoś ma ochotę wykonywać swoje obowiązki z tajskiej plaży lub namiotu stojącego na zboczu góry to współcześnie ma na to najlepszą szansę w historii.

Zasady finansowej niezależności

Analizując powyższe spostrzeżenia i dane możemy wyłonić 5 podstawowych zasad finansowej niezależności, na które składają się:

  1. Znalezienie swojej branży, niszy w której czujemy się dobrze wykonując obowiązki,
  2. Zdobycie odpowiedniego przeszkolenia,
  3. Znalezieniu pracodawcy u którego postawimy pierwsze kroki i zdobędziemy pierwsze doświadczenia lub też otworzenie własnej działalności,
  4. Rozwijanie własnych kompetencji, zdobywanie kontaktów, wyspecjalizowanie się w konkretnych zadaniach,
  5. Ustabilizowanie czerpania korzyści finansowych pozwalających na podejmowanie własnych decyzji.

Proste? O dziwo w tych czasach tak! Branża IT, SEO, marketingowa czy consultingowa mogą być bardzo pomocne w zdobyciu niezależności finansowej bez konieczności wieloletniego studiowania więc na początku swojej drogi warto pochylić się właśnie nad nimi.

niezależność finansowa

Niezależność finansowa w związku

Co gdy osiągnęliśmy już nasz upragniony status wolności indywidualnej? Najczęściej staniemy przez problemem bycia niezależnym finansowo w związku lub małżeństwie. Co zupełnie zrozumiałe druga połówka nie musi podzielać naszych poglądów i woleć pracę na etacie w stałym miejscu zamieszkania. O ile klasyczny podział kosztów życia nie jest niczym czego nie można spokojnie ustalić to pogodzenie skrajnych poglądów na sam tryb życia może być bardzo trudne. Warto podjąć próbę przeanalizowania pracy naszego partnera/partnerki, być może istnieją przesłanki by wykonywać ją zdalnie lub prowadząc własną działalność. Skoro sami mamy już za sobą doświadczenia w zdobywaniu niezależności to czemu paradoksalnie nie pomóc drugiej osobie uniezależnić się… od nas samych?

Co gdy nie przekonamy partnera/partnerki?

W przeciwnym wypadku prawdopodobnie będziemy musieli pójść na pewne ustępstwa ale zawsze możemy spróbować wypośrodkować nasze położenie – znaleźć miejsce zamieszkania tak by obie strony były zadowolone lub często podróżować. Możemy również zaoferować swoje wsparcie w zdobyciu nowego zawodu, być może otwarcie na zupełnie nowe perspektywy spowoduje rewizję swojego położenia u ukochanej osoby.

Niezależność finansowa – po co ją osiągać?

Nieco kąśliwy cytat Clare B. Luce’a wyjaśnia to prawdopodobnie najlepiej: „szczęścia nie można kupić za pieniądze, ale pieniądze mogą zapewnić niesamowity komfort w czasach nieszczęścia”. Realizacja naszych marzeń w XXI wieku najczęściej będzie wymagała większej lub mniejszej sumy pieniędzy a co za tym idzie posiadania źródła ich pozyskiwania. Niezależność finansowa oprócz bycia celem sama w sobie stanowi także ważny punkt w kształtowaniu naszego życia, planów, realizacji ambicji oraz zdobywania tego czego w przyszłości możemy zapragnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *