Jak napisać CV, czyli streścić siebie w kilku słowach
Jak powinno wyglądać dobrze napisane CV w dzisiejszych czasach?
Czego oczekuje rekruter lub przyszły pracodawca spoglądając na nasz dokument? Czy bez doświadczenia istnieją szanse na zdobycie wymarzonej pracy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące pisania CV są zawarte w niniejszym artykule.
Jak napisać CV pierwszy raz?
Zakładając, że jesteś osobą która dopiero wchodzi na rynek pracy i nie ma jeszcze doświadczeń zawodowych należy skupić się na swoich mocnych stronach oraz kompetencjach miękkich.
Jak zatem napisać CV bez doświadczenia?
Zawsze warto zawrzeć informacje o udziale w organizacjach pozarządowych lub charytatywnych co pozwoli rekruterowi zweryfikować czy nadajemy się do pracy w organizacji czy będziemy skłonni do wykonywania poleceń. Dobrze jest także skupić się na rubryce „zainteresowania”. Zamiast wpisywać klasyczne podróże, filmy czy książki spróbujmy wejrzeć w głąb siebie i przemyśleć jakie z naszych czynności które do tej pory wykonywaliśmy naprawdę mogą przydać się w danej pracy. Nie warto kłamać i dopasowywać na siłę własnych cech pod nowego pracodawcę, gdyż prędzej czy później zostanie to boleśnie zweryfikowane.
CV studenta
Jeśli jesteśmy w trakcie studiów i chcemy podjąć pracę to najprawdopodobniej nie mamy za sobą większych doświadczeń, które mogłyby przydać się nowemu pracodawcy. Najlepszym rozwiązaniem będzie kierowanie się zasadami z akapitu powyżej, lecz w tym wypadku atutem może być także nasz kierunek studiów. Oczywiście, jeśli studiujemy i aplikujemy do pracy w fast-foodzie lub przy sprzątaniu to nasze wykształcenie nie będzie miało większego znaczenia. Warto jednakże patrzeć przy tym w przyszłość, gdyż po zdobyciu konkretnego stopnia naukowego możemy dostać ofertę pozostania w firmie i przejściu na wyższe stanowisko lub do zupełnie innego działu. Znajomości są bardzo wysoką wartością na rynku pracy w XXI wieku i zbieranie ich od najwcześniejszych lat może sowicie się opłacić.
Jak napisać CV do nowej pracy?
Zakładając że mamy już pewną historię pracy, do naszego CV możemy dodać bardzo ważny element jakim jest doświadczenie zawodowe. Nie oznacza to jednak, że nasze wykształcenie czy cechy własne schodzą na dalszy plan – nadal musimy dbać o tę część CV. Wiele osób popełnia niestety ten błąd i skupia się jedynie na stworzeniu listy poprzednich zakładów pracy oraz swoich hobby lub znanych języków. Pisząc dobre CV musimy pamiętać, że jest ono zawsze pierwszym dokumentem który ma opowiedzieć naszą historię drugiej osobie. Krótki opis zajmowanych stanowisk, doświadczeń, najważniejszych osiągnięć w i poza pracą będzie jak najbardziej wskazany.
Cechy dobrego CV
O tym czy CV jest dobre zadecyduje sam pracodawca lub rekruter i niestety nie mamy wpływu na jego subiektywne odczucia. Możemy jednak wymienić kilka najważniejszych punktów dobrego CV:
- CV musi być czytelne dla rekrutera, dlatego nie zapominajmy o prawidłowym układzie tekstu oraz estetyce
- Należy krótko opisać zajmowane do tej pory stanowiska pracy
- Nie generalizujmy ani nie „owijajmy w bawełnę” licząc, że rekruter zaakceptuje ogólne opisy, najczęściej działa to na naszą niekorzyść
- Pamiętajmy o profesjonalnie wyglądającym zdjęciu, bądź co bądź nasza twarz jest naszą zewnętrzną wizytówką
- Zaprezentujmy krótko nasze zainteresowania
- Umieśćmy zwięzłe informacje dodatkowe, które mogą pomóc nam w rekrutacji np. o odbytym stażu czy wolontariacie
- Nie zawahajmy się dodać informacji o szkoleniach czy certyfikatach, każdy z nich może mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy
- Umieśćmy konkretne i czytelne dane kontaktowe
- Podkreślmy delikatnie swoje osiągnięcia w dziedzinach które mogą mieć znaczenie w rekrutacji
- Przeanalizujmy swoje CV pod kątem treści, dobre CV nie może być ścianą tekstu więc usuńmy z niego to co zbędne
Stosując się do powyższych zaleceń na pewno zwiększymy swoje szanse na telefon od rekrutera, który doceni nasz wkład w budowę własnego CV.
Jak napisać CV za darmo?
Wiedząc już jak napisać swoje CV zastanówmy się jakie narzędzia pomogą Ci je zbudować w odpowiedni sposób. Warto poszukać wzorów CV w Internecie i wybrać te, które naszym zdaniem najbardziej pasują do wybranego zakładu pracy. Przy podstawowej znajomości programów tekstowych nie powinniśmy mieć większego problemu w stworzeniu własnego dokumentu. Wiele znanych portali oferuje możliwość napisania CV za darmo więc możemy także skorzystać z zewnętrznej pomocy.
CV w innym języku
Podobnie jest w przypadku gdy zastanawiasz się jak napisać CV po angielsku. Warto mieć angielską wersję swojego dokumentu, gdyż wiele zagranicznych firm będzie wymagało go właśnie w takiej formie, zwłaszcza na wyższe stanowiska. Lepiej nie robić tego za pomocą tłumaczy automatycznych jeśli dobrze nie znamy języka i nie jesteśmy w stanie zweryfikować poprawności tekstu. Skorzystajmy z pomocy kogoś znajomego lub profesjonalisty, który zajmuje się tym zawodowo.
Jak napisać dobre CV?
Tak naprawdę musimy je pisać w zgodzie z samym sobą, nie licząc że kłamstwa ułatwią nam drogę do nowej pracy. Kierując się zasadami wymienionymi powyżej na pewno będziesz mieć większe szanse na telefon od rekrutera i zdobycie wymarzonej posady. Powodzenia!