CV kucharza – co zawrzeć, jak napisać, jak przedstawić swoje osiągnięcia?

Jak napisać CV do pracy w gastronomii?

Jeśli dopiero chcesz zacząć przygodę z tą branżą lub możesz już pochwalić się pewnymi osiągnięciami ale pragniesz zmienić miejsce pracy to w tym artykule dowiesz się:

  1. Jak poprawnie wyeksponować swoje umiejętności.
  2. Co zawrzeć w CV kucharza tak by budziło ono zainteresowanie.
  3. Jak bardzo powyższe CV różni się od tego składanego do pozostałych branż.
  4. Jak napisać CV gdy nie ma się doświadczenia w gastronomii.

CV kucharza – przykłady

W Internecie często możemy natknąć się na przykładowe CV kucharza, które zasadniczo nie różni się niczym od pozostałych szablonów. W dodatku polecanym jest by dodać swoje zdjęciu w czepku lub fartuchu oraz opisać swoje zakłady pracy. Oczywiście, wygląd i rodzaje firm nie pozostają bez znaczenia w szukaniu pracy, lecz to co pozwala aplikować na konkretne stanowiska w branży gastronomicznej to konkretne umiejętności. Nie kierujmy się pierwszym lepszym wyszukanym gotowcem lecz spróbujmy sami ułożyć takie CV, by zaciekawiło ono na dłużej rekrutera i przybliżyło nas do nowej posady.

Co napisać w CV kucharza?

Zacznijmy od zupełnych podstaw czyli danych kontaktowych, profesjonalnego zdjęcia i wyszczególnienia zajmowanych stanowisk. Wiele osób myli niestety opis zakładu pracy z opisem własnej pracy, nie wstydźmy się krótko podsumować własnych osiągnieć oraz doświadczeń. Każdy rekruter branży gastronomicznej w pierwszej kolejności zwróci uwagę na to co realnie potrafimy wykonać. Jeśli specjalizujemy się w konkretnym rodzaju kuchni to także warto wspomnieć o tym w CV, nawet jeśli szukamy czegoś z zupełnie innej dziedziny – pozwoli to pracodawcy ocenić naszą wytrwałość w nauce a być może także zastanowić się nad rozszerzeniem własnej oferty.

Jak napisać CV gdy nie ma się doświadczenia w branży gastronomicznej?

Jeśli jednak nie mamy za sobą żadnych doświadczeń związanych z pracą na kuchni to warto pokusić się o przygotowanie kilku dań w domu. Restauracje czy hotele stale poszukują pracowników i nawet jeśli zaczniemy od najniższego szczebla to po dobrym zaprezentowaniu się możemy szybko awansować. CV nowego kucharza powinno więcej mówić o jego gotowości do nauki o pracy niż o dotychczasowych stanowiskach, dlatego zawierajmy jak najwięcej informacji podkreślających właśnie te cechy. Przykładem mogą być awanse, które wskazują na nasz upór oraz lojalność, kulinarne zainteresowania, znajomość terminów branżowych czy umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce.

cv kucharza umiejętności

CV kucharza a umiejętności

Jak już zostało wspomniane wyżej w CV kucharza najbardziej liczyć się będą jego realne umiejętności. Zwyczajną praktyką jest zapraszanie kandydatów na dni próbne tak by zaprezentowali oni siebie, swoje dotychczasowe osiągniecia oraz zapoznali się z zasadami panującymi w danej kuchni. Pamiętajmy, że praca kucharza jest wymagająca więc nie bierzmy pierwszej lepszej oferty z brzegu jeśli nie czujemy się dobrze w danym zespole. Wracając jednak do kwestii umiejętności; obecnie z wielką pomocą przychodzą nam social media. Konto ze zdjęciami dań na wybranym portalu społecznościowym może stanowić formę nowoczesnego portfolio. Link do takiej strony możemy umieścić w naszym CV lub w aplikacji rekrutacyjnej.

CV kucharza – co z rubryką „zainteresowania”?

W CV kucharza zainteresowania stanowią jeden z poważniejszych elementów rekrutacyjnych. Oprócz domyślnych typów kuchni czy sektorów branży gastronomicznej dobrze jest pokusić się o dodanie takich pozycji, które będą wskazywały na naszą kreatywność i wytrwałość. Przykładami mogą być różne formy uprawiania sztuki, podróżowania lub gier logicznych. Każda z tych dziedzin może jawić się pracodawcy jako przydatna w pracy na kuchni, rozwijaniu nowych pomysłów czy innemu spojrzeniu na konkretne tematy.

CV kucharza – podsumowanie

Reasumując, aplikując o pracę w branży gastronomicznej musimy starać się jak najbardziej podkreślić nasze osiągnięcia oraz umiejętności, które możemy wykorzystać w praktyce. Przy pisaniu CV kucharza przydatne będą:

  1. Krótkie opisy naszych dotychczasowych doświadczeń
  2. Ujęcie naszych zainteresowań w taki sposób by wskazywały na ich przydatność w pracy
  3. Zwięzłe zaprezentowanie konkretnych umiejętności
  4. Podkreślenie naszej wytrwałości i kreatywności
  5. Zbudowane portfolio oraz linki do social mediów ze zdjęciami

Proces wejścia do branży gastronomicznej jest bardzo prosty i dlatego przyciąga ona tyle osób bez kwalifikacji. Nie oznacza to jednak, że niemożliwym jest zrobienie w niej życiowej kariery i zarobieniu solidnych pieniędzy. Wszystko zależy od nas samych i naszych predyspozycji, a dobrze przygotowane CV kucharza może ułatwić nam ten proces tak byśmy nie musieli startować od zera.

Życzymy powodzenia!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *